top of page
WhatsApp%20Image%202020-10-02%20at%2016.19_edited.jpg

חינוך גורים

​חינוך גורים: Image

מהו חינוך גורים?

בשונה מאילוף גורים או אילוף באופן כללי, שבו אנו מלמדים את הכלב התנהגות מסוימת בתגובה לפקודת הבעלים או הנוהג על ידי התניה חיובית או שלילית.

בחינוך גורים אנו רוצים להקנות הרגלים נכונים ולהימנע מהרגלים שגויים, ליצור שפה משותפת, לפתח את היצרים ואת תכונות האופי הרצויות של גורינו החדש ולדכא את תכונות והיצרים הפחות רצויים.

לדוגמא, התנהגות כמו שיסוע ונשיאה שהם חלק מצרי הצייד (פריי) של הכלב הבאים לידי ביטוי כאשר הגור פורק התנהגויות אלו כלפי הנעלים האופנתיות החדשות שזה אך נקנו, או תכונת אופי כגון דומיננטיות, שלכאורה אין בה פסול אך כאשר היא מכוונת כלפי מישהו מבני הבית זה עלול להוביל למצבים לא נעימים ואף מסוכנים. בנושאים אלו ועוד מומלץ לטפל כבר בגורות המוקדמת, כאשר אופיושל הגור “רך” וקל לעיצוב.

הדרך שלנו בחינוך הגור

הדרך שלנו בחינוך הגורבהכללה ניתן להשוות חינוך ולימוד כלבים לחינוך ולימוד של ילדים, בני אנוש, כאשר את התקופה שבה אנחנו מדברים על חינוך גורים אצל כלבים נשווה לתקופת התינוקות המאוחרת, גיל שנה-שנתיים ועד לשנות בית הספר הראשונות.

זוהי תקופה בה הגורים לומדים המון מידי יום ביומו, כמעט כל דבר חדש עבורם אך מצד שני ואולי מאותה הסיבה הם רכים, נתונים מאוד להשפעה ויכולים גם לספוג השפעות שליליות ולהתפתח לכיוונים בלתי רצויים.

כמובן שחוויות שליליות משמעותיות יכולות להיתפס כטראומה ולהשפיע באופן קשה על המשך חייו של הגור.

מנגד חשוב שהגור ייחשף לעולם וילמד להתמודד איתו, כי גם העדר חשיפה או חשיפה בלתי מספקת יכולה להוביל להיווצרות פחדים וחוסר יכולת להתמודד עם אתגרים.


חינוך גורים – אז ממה מתחילים?

תקופות קריטיות בחייו של גור:

נעשו מספר עבודות מחקר בנושא זה המצביעות באופן כללי על כך שבין גיל 6-12 שבועות, יש חשיבות רבה לחשיפה נכונה לבני אדם ולכלבים אחרים – נכונה, כלומר מתונה, מכילה וחמה אך לא מתחנחנת.


3-4.5 חודשים – הגור גדל במהירות ולומד להשתלב בחברה ובסביבה בה הוא חי – זו היא התקופה בה אנו מדברים כאשר אנו מתייחסים לחינוך גורים.

4.5-8 חודשים – מתרחשים שני תהליכים חשובים:

התפתחות האגו של הכלב

למידת המעמדות בלהקה / משפחה והתקבעותם – בשלב זה רצוי לעבור לאילוף אינטנסיבי יותר ועבור גזעים מסוימים נדרש ליווי מקצועי בתהליך.
החשיפה כחלק מתהליך הלמידה של הגור חשיפה נכונה בתהליך החינוך כאמור יש חשיבות רבה מאוד לחשיפה נכונה, במסגרתה לומד הגור להתמודד עם העולם סביבו ולתקשר עם החברים בלהקתו.

חשוב לזכור שהסביבה העירונית בה אנו חיים (גם אם מדובר במושב) כוללת תנועה ממונעת רבה, אנשים ורעשים רבים.

כל אלו אינם סביבתו הטבעית של הכלב. למרות תהליך הביות שהתרחש במהלך הדורות עדיין יש כלבים רבים שמגלים קשיים להסתגל לסביבה שיצר האדם.

חשוב להתאים את אופי החשיפה לגזע הכלב ולמטרה הסופית אליה אנו מכוונים – האם אנו מעוניינים בכלב בית, שמירה, תקיפה, או למטרה אחרת. לא תמיד חשיפה מרובה וטיול מודרך ברחבי העיר שבו אנו מסבירים לגור שאין מה לפחד מקופסת קרטון, היא חשיפה רצויה.

שפה ותקשורת הגור

שפה ותקשורת הגור בתהליך החינוך בין בעלי חיים מבוססת על חמשת

החושים, אבל כלבים שפת הגוף (ראייה) וחוש הריח הם הדומיננטיים ביותר.
מאחר ולנו קשה להשתמש בחוש הריח לצורך תקשורת עם כלבנו, אנו נתמקד בשפת הגוף ובאינטונציה של הקול (חוש השמיעה).

שפת הגוף של הכלבים מאוד מוקצנת ומוחצנת, ממש תיאטרלית וחשוב שנלמד מושגים רבים ככל שניתן בשפתו של גורנו, כגון: חשש, הזמנה למשחק, איום ועוד. השפה האנושית מבוססת בעיקר על סימנים קוליים, מילים להן משמעויות רבות מורכבות.

אנו יכולים ללמד את כלבנו מספר מושגים בסיסיים כגון: ‘שב’, ‘בוא’, ‘למקום’ ועוד באמצעות יצירת התניות למילים הללו בתקופת הגורות. רצוי להתחיל ליצור התניות למילים (פקודות) באופן חיובי, על ידי חיזוקים שונים כמגע, ליטוף, משחק ומזון.

הצבת גבולות ברורים בתהליך החינוך

הצבת גבולות בתהליך החינוך נקודה זו חשובה ביותר, על ידי הצבת גבולות להתנהגות הכלב/גור בגיל צעיר נקבע התנהגות נכונה שתשמר לכל חיוו של הכלב.

בדרך זו ניצור מסגרת של משמעת וחוקים שתעזור לעזור בבניית בטחון עצמי (חוקים וסדר תמיד מקנים בטחון) ונתחיל לבסס את מקומו של הגור במדרג החברתי של משפחתנו בצורה טבעית.

שכן, אם אנחנו יוצרים את החוקים זוהי אמירה חברתית ברורה – הרי רק המנהיגים קובעים חוקים.
יש דרכים רבות להציב גבולות בצורה ברורה מבלי לפגוע בביטחון האישי של הגור וחשוב להתאים את התהליך לגור, למטרות ולבעלים.

חינוך גורים לצרכים

במהלך התקופה שבה יש צורך ב”חינוך גורים” 2-4.5 חודשים, אנו ממליצים על פגישת הדרכה פעם ב-3 שבועות שבמהלכה מתקיימת הדרכה, הכוונה ופיקוח על התקדמות תהליך החינוך. כאמור, אילוף מתחיל רק בגיל מאוחר יותר.

​חינוך גורים: Text
​חינוך גורים: Text
bottom of page